Informācija presei Jaunumi
Ilustratīvs attēls - viens cilvēks dod otram naudu

Maksātnespējas kontroles dienesta dati liecina, ka 2024. gada pirmajos sešos mēnešos kopējais maksātnespējas procesa administratoru rīcībā konstatēto pārkāpumu skaits, salīdzinot ar attiecīgo periodu 2023. gadā, ir samazinājies.

2024.gada pirmajos sešos mēnešos Maksātnespējas kontroles dienests (turpmāk - dienests), veicot plānveida uzraudzību, būtiskus pārkāpumus maksātnespējas procesa administratoru (turpmāk – administrators)  rīcībā ir konstatējis  deviņos gadījumos un vienā gadījumā dienests ir vērsies tiesā ar pieteikumu par administratora atcelšanu no maksātnespējas procesa. Savukārt 2023.gada pirmajos sešos mēnešos konstatēti 19 pārkāpumi un četros gadījumos dienests ir vērsies tiesā par administratora atcelšanu no maksātnespējas procesa. Lai panāktu administratoru izpratni par normatīvo aktu prasībām, Maksātnespējas kontroles dienests aizvien biežāk pārbaužu ietvaros piemēro preventīva rakstura uzraudzības instrumentu “Konsultē vispirms”, izskaidrojot rīcības nepareizību. 2024.gada pirmajā pusgadā rīcības nepareizības izskaidrošana notikusi 11 gadījumos, turpretim 2023.gada pirmajos sešos mēnešos tie bija astoņi gadījumi.

Dati liecina, ka 2024.gada pirmajos sešos mēnešos iesniegto sūdzību skaits un no tām izrietošo atzīto pārkāpumu skaits ir palielinājies, tomēr tas nav ietekmējis kopējo pārkāpumu skaitu. 2024.gada pirmajā pusgadā saņemtas 35 sūdzības par administratoru rīcību no maksātnespējas procesā iesaistītajām personām un 9 gadījumos ir atzīti pārkāpumi. Pērn šajā laika periodā saņemtas 29 sūdzības un četros gadījumos atzīti pārkāpumi. Sūdzību skaita pieaugums galvenokārt saistīts ar to, ka sūdzību iesniedzēji ir vērsušies Maksātnespējas kontroles dienestā ar vairākām sūdzībām par administratora rīcību viena maksātnespējas procesa ietvaros. Tāpat ir pieaudzis sūdzību skaits par administratoru rīcību, administratoriem savlaicīgi nevēršoties Maksātnespējas kontroles dienestā ar iesniegumu par maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanu no darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem.

Būtiskākie un biežāk pieļautie pārkāpumi administratoru darbībās ir saistīti ar darījumu izvērtēšanas norisi, informācijas nesniegšanu procesā iesaistītajām personām, dažādu dokumentu sagatavošanas termiņu neievērošanu, kā arī ar savlaicīgu nevēršanos Maksātnespējas kontroles dienestā ar iesniegumu par darbinieku prasījumu apmierināšanu no darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem.

Lai veicinātu vienotu izpratni jautājumā par atklātības nodrošināšanu maksātnespējas procesā, tādējādi sekmējot maksātnespējas procesu caurskatāmību un uzticamību administratora veiktajām un plānotajām darbībām, Maksātnespējas kontroles dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu par atklātības principa nodrošināšanu maksātnespējas procesā.

Nodrošinot administratoru rīcības atbilstības kontroli saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasībām, 2024. gada pirmajos sešos mēnešos, Maksātnespējas kontroles dienests ir konstatējis mazāk būtiskus pārkāpumus, kuru ietvaros ir izskaidrota rīcības nepareizība.

2024. gada pirmajos sešos mēnešos biežāk konstatētie pārkāpumi ir saistīti ar administratoru iekšējās kontroles sistēmās ietvertās informācijas saturu. Piemēram, parādnieka izpētes pasākumu neatbilstība, nav paredzēta kārtība sistēmas pārskatīšanai, nav paredzēta kārtība klienta izpētes rezultātu aktualizēšanai, iekļauti noteikumi, kas nav attiecināmi, u.c. 

No 2024. gada 1. maija ir uzsākta Maksātnespējas kontroles dienesta un disciplinārlietu komisijas pieņemto lēmumu, kuros vērtēta administratoru un tiesiskās aizsardzības procesa uzraugošo personu rīcība, publiskošana anonimizētā veidā. Lēmumu publiskošanas mērķis ir informēt sabiedrību par aktuālo praksi administratoru un uzraugošo personu uzraudzības un disciplinārpārkāpumu lietās, veicināt kopējas izpratnes un vienotas maksātnespējas nozari regulējošo normatīvo aktu piemērošanas prakses veidošanu, administratora kā valsts amatpersonas rīcības atklātumu un Maksātnespējas kontroles dienesta pieņemto lēmumu caurskatāmību.