Parādnieks TAP ierosināšanas stadijā ieņem centrālo lomu, jo pēc TAP ierosināšanas parādniekam ir jāizstrādā TAP pasākumu plāns, tas jāsaskaņo ar kreditoru vairākumu un jāiesniedz tiesā apstiprināšanai.
TAP pasākumu plānā iekļaujamā informācija noteikta Maksātnespējas likuma 40. pantā. TAP pasākumu plāns atspoguļo parādnieka faktisko finansiālo situāciju, plānotās metodes un naudas plūsmas prognozes finansiālo grūtību atrisināšanai.
TAP pasākumu plānu izstrādā pats parādnieks vai arī tā nolīgts speciālists. Izstrādājot TAP pasākumu plānu, parādniekam ir tiesības sasaukt kreditoru sapulci. TAP pasākumu plāns uzskatāms par saskaņotu, ja to atbalsta gan nodrošinātie, gan nenodrošinātie kreditori šādā apmērā:
- nodrošināto kreditoru grupā – nodrošinātie kreditori, kuru galvenie prasījumi kopumā veido divas trešdaļas no kopējās nodrošināto kreditoru galveno prasījumu summas,
- nenodrošināto kreditoru grupā –nenodrošinātie kreditori, kuru galvenie prasījumi kopumā veido vairāk nekā pusi no kopējās nenodrošināto kreditoru galveno prasījumu summas.
TAP pasākumu plāns ir jāizstrādā un jāsaskaņo divu mēnešu laikā no dienas, kad pagājis Maksātnespējas likuma 37. panta 1.1 vai, ja attiecināms, 1.2 daļā noteiktais termiņš. Ja Maksātnespējas likuma 37. panta pirmās daļas 1., 2., 4., 5., 6., 7., 8. un 9. punktā noteiktās sekas tiek atceltas attiecībā uz visiem kreditoriem, tad TAP pasākumu plānu izstrādā un saskaņo divu mēnešu laikā no minēto seku atcelšanas dienas. Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 40. panta otro daļu, kā arī 37. panta 1.1 un 1.2 daļu maksimāli lēmuma par TAP ierosināšanu sekas var ilgt sešus mēnešus, līdz ar to kopējais maksimāli iespējamais TAP pasākumu plāna izstrādes un saskaņošanas termiņš ir astoņi mēneši (gadījumos, ja Parādnieks ir saņēmis kreditoru atbalstu termiņa pagarināšanai un tiesa ir pieņēmusi attiecīgo lēmumu).
Pirms TAP pasākumu plāna nodošanas kreditoriem un iesniegšanas apstiprināšanai tiesā atzinumu par šo plānu sniedz TAP uzraugošā persona. Atzinumu par TAP pasākumu plānu TAP uzraugošā persona nodod parādniekam iesniegšanai tiesā. TAP uzraugošā persona atzinumā sniedz vērtējumu par TAP pasākumu plāna atbilstību Maksātnespējas likuma prasībām. TAP uzraugošā persona atzinumā sniedz vērtējumu par to, vai sagatavotais plāns ir izpildāms un vai tas sasniegs likumā noteikto TAP mērķi.
Parādnieks izstrādāto un ar kreditoriem saskaņoto TAP pasākumu plānu iesniedz tiesai apstiprināšanai. Ja tiesa to apstiprina, parādnieks uzsāk tā īstenošanu. TAP pasākumu plāns pēc apstiprināšanas tiesā ir saistošs arī tiem kreditoriem, kuri nav devuši tam piekrišanu.
Tieslietu ministrija ir izstrādājusi vizuālu palīgmateriālu TAP un ĀTAP piemērotājiem – tiesnešiem, parādniekiem, kreditoriem, TAP uzraugošajām personām, kā arī citām personām.