Jaunumi


Juridiskaspersonas maksātnespējas process 

Maksātnespēja ir parādnieka stāvoklis, kadtā manta nav pietiekama, lai segtu visus kreditoru prasījumus, kuriem iriestājies izpildes termiņš. Tāpēc juridiskas personas maksātnespējas procesalaikā parādnieka manta proporcionāli tiek sadalīta starp visiem kreditoriem. Maksātnespējasprocesa pieteikumu var iesniegt pats parādnieks vai kreditors, tostarp  darbinieks, kam nav izmaksāta darba alga.

Kreditorsvar iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu, ja parādnieks – SIA vai A/S – nav nokārtojusi parādsaistībasne mazāk kā 4268 euro apmērā (ja juridiskā persona irpersonālsabiedrība vai individuālais komersants, parādsaistību apmēram ir jābūtne mazākam kā 2134 euro).

Darbinieksvar iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu, ja uzņēmums nav izmaksājisdarba samaksu, kaitējuma atlīdzību vai nav veicis sociālās apdrošināšanasobligātās iemaksas divu mēnešu laikā no izmaksai noteiktās dienas. Pirmsmaksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanas kreditoram obligāti jābrīdinaparādnieks!

Parādniekampašam jāiesniedz maksātnespējas procesa pieteikums, ja tas divu mēnešulaikā nespēj nokārtot parādsaistības, kam iestājies izpildes termiņš unparādnieks neveic aktīvas darbības, lai vienotos ar kreditoriem par parādarestrukturizāciju. Gadījumā, ja parādnieks nerisinās savas finansiālās grūtībasun, nonākot maksātnespējā, neiesniegs maksātnespējas procesa pieteikumu, vartikt piemērota administratīvā atbildība.

Maksātnespējasprocesa pieteikuma iesniedzējam ir jāiemaksā valsts nodeva un depozīts. Parādniekamvalsts nodevas apmērs ir 70 euro, kreditoram - 355 euro. Šeitirpieejami rekvizīti valsts nodevas samaksai. Savukārt depozīta apmērs ir divasminimālās mēnešalgas – šobrīd 860 euro. Šeit ir pieejami rekvizīti depozītaiemaksai.

Pēctam, kad tiesa ir pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa pasludināšanu,uzņēmuma vadības pilnvaras tiek apturētas – tās pārņem tiesas ieceltsmaksātnespējas procesa administrators. Administratora galvenie pienākumimaksātnespējas procesā ir kreditoru prasījumu izvērtēšana un parādnieka mantasapzināšana un pārdošana.

Dokumentuun mantas pārņemšanai maksātnespējas procesā tiek iecelts viens vai vairākiparādnieka pārstāvji, parasti – bijušie valdes locekļi, un citas personas, kururīcībā varētu būt informācija par parādnieku. Parādnieka pārstāvimmaksātnespējas procesā ir būtiska loma, jo viņam ir jānodrošinainformācijas pār parādnieku pieejamība administratoram. Gadījumā, ja parādniekapārstāvis nesadarbojas ar administratoru – nenodod dokumentus un/vai mantu, vaiarī liek šķēršļus maksātnespējas procesa norisei, var tikt piemērotaadministratīvā vai pat kriminālatbildība.

Laipiedalītos maksātnespējas procesā, kreditoram ir jāiesniedz administratoramkreditora prasījums, pat tad, ja viņa pieteikums ir bijis par pamatumaksātnespējas procesu pasludināšanai un arī tad, ja starp kreditoru unparādnieku maksātnespējas procesa pasludināšanas brīdī norisinās tiesvedība.Kreditora prasījums ir jāiesniedz viena mēneša laikā pēc ieraksta par maksātnespējasprocesa pasludināšanu izdarīšanas maksātnespējas reģistrā. Maksātnespējasreģistra ierastiem ir publiska ticamība un tas ir pieejams bez maksas.

Kreditorampašam ir jāseko līdz, vai sadarbības partneriem nav pasludināts maksātnespējasprocess. Šeitir iespējams iepazīties ar maksātnespējas reģistra ierakstiem.

Ievērojotparādnieka finansiālo stāvokli, administrators sastāda parādnieka mantaspārdošanas plānu vai ziņojumu par mantas neesamību. Maksātnespējas procesaietvaros administrators pārdod visu parādniekam piederošo mantu un izvērtēparādnieka pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas slēgtos darījumus. Jaadministrators konstatē, ka parādnieks pirms maksātnespējas veicis darbības,kas bija vērstas uz mantas samazināšanu, viņam ir pienākums apstrīdēt šādudarījumu.

Maksātnespējasprocesā iegūtie līdzekļi Maksātnespējas likumā noteiktajā kārtībā tiek sadalītistarp parādnieka kreditoriem. Izņēmums ir ieķīlātās mantas pārdošanas rezultātāiegūtie līdzekļi, kas tiek novirzīti nodrošinātajam kreditoram.

Pēcmaksātnespējas izbeigšanas juridiskā persona tiek izslēgta no attiecīgāpubliskā reģistra, proti, tā vairs nepastāv.

Lainodrošinātu maksātnespējas procesa likumīgu un efektīvu norisi, tā uzraudzībusavas kompetences ietvaros veic Maksātnespējas kontroles dienests un tiesa.

Tiesākreditoram ir jāvēršas, lai pārsūdzētu administratora lēmumu par sava vai citakreditora prasījuma atzīšanu vai neatzīšanu, kā arī, lai pārsūdzētu kreditorusapulces lēmumu.

Maksātnespējaskontroles dienestā kreditoram un citai maksātnespējas procesā iesaistītajaipersonai ir jāvēršas, lai iesniegtu sūdzību par administratora rīcību konkrētāprocesā.

Uzraudzībasfunkcijas īstenošanai Maksātnespējas kontroles dienestam ir tiesības pieprasītun saņemt no maksātnespējas procesā iesaistītajām institūcijām un personāmnepieciešamās ziņas un dokumentus par procesa norisi, saņemt maksātnespējasprocesa administratora paskaidrojumus par rīcību procesā, veikt pārbaudesadministratora prakses vietā, uzlikt administratoram tiesisku pienākumu, kā arīiesniegt tiesai pieteikumu par administratora atcelšanu no attiecīgāmaksātnespējas procesa.

VienlaikusMaksātnespējas kontroles dienests pieņem lēmumus par maksātnespējīgā parādniekadarbinieku prasījumu apmierināšanu no darbinieku prasījumu garantiju fonda undepozīta izmaksu.

 

Fiziskaspersonas maksātnespējas process 

Fiziskaspersonas maksātnespējas process (FPMNP) ir paredzēts labticīgām fiziskāmpersonām, kuras no savas gribas neatkarīgu iemeslu dēļ vairs nav spējīgas segtvai ilgtermiņā nespēs segt savas saistības pret kreditoriem, bet vēlas atjaunotsavu maksātspēju. Process nav piemērojams personām, kuras vēlas izvairītiesno savu saistību izpildes, izmantojot FPMNP.

FPMNPneatbrīvo fizisko personu no tādiem prasījumiem kā uzturlīdzekļu samaksa,prasījumi no neatļautas darbības, nodrošinātā kreditora prasījumi, japarādnieks ir saglabājis ieķīlāto mājokli, Latvijas Administratīvo pārkāpumukodeksā (LAPK) un Krimināllikumā paredzētie sodi, kā arī kompensācijas parradīto kaitējumu. Personai pirms FPMNP uzsākšanas ir arī nopietni jāizvērtē,kādas ziņas ir sniegtas, ņemot aizdevumu, un vai rīcība ar piešķirtajiemkredītlīdzekļiem, kā arī rīcība ar savu mantu ir bijusi atbilstoša līgumanosacījumiem.

FPMNPpieteikumu tiesā var iesniegt tikai pats parādnieks, ja pastāv vismaz vienano šādām maksātnespējas pazīmēm:

1) naviespēju nokārtot iestājušās parādsaistības, kuras kopā pārsniedz 5000 eiro;

2)gada laikā nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuras kopā pārsniedz 10 000 eiro.

Pieteikumaizmaksas ir valsts nodeva 70 euro apmērā (šeit ir pieejamirekvizīti valsts nodevas samaksai), kā arī depozīts divu minimālo mēnešalguapmērā - šobrīd 860 euro (šeit ir pieejami rekvizīti depozītaiemaksai).

TiesaFPMNP pasludina, ja persona pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijusi LatvijasRepublikas nodokļu maksātājs likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1. panta 4.punkta izpratnē, nav individuālais komersants (pretējā gadījumā, īstenojotfiziskās personas maksātnespējas procesu, saskaņā ar Maksātnespējas likumanoteikumiem vispirms jāīsteno juridiskās personas maksātnespējas process),veikta FPMNP depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā.

Fiziskāspersonas maksātnespējas process sastāv no divām daļām - bankrota procedūras unsaistību dzēšanas procedūras. Bankrota procedūras laikā tiesas ieceltsmaksātnespējas procesa administrators pārdod visu parādniekam piederošo mantu,iegūto summu novirzot procesa izmaksu un kreditoru prasījumu segšanai. Saistībudzēšanas procedūras laikā parādnieks katru mēnesi veic kreditoriem maksājumusno regulārajiem ienākumiem saistību dzēšanas plānā paredzētajā apmērā.

Procesailgums ir atkarīgs no tā, vai parādniekam ir manta, ko realizēt bankrotaprocedūrā, un kāds ir pēc bankrota procedūras pabeigšanas atlikušo saistībuapmērs.

Jāvēršuzmanība, ka fiziskās personas maksātnespējas procesā administratoram irpienākums apstrīdēt pirms maksātnespējas procesa pasludināšanas noslēgtosparādnieka darījumus, ar kuriem ir nodarīti zaudējumi kreditoriem.

Minimālaissaistību dzēšanas termiņš ir noteikts seši mēneši, bet maksimālais trīs gadi.

Jasaistību dzēšanas plāns ir izpildīts un nav citu šķēršļu (piemēram, parādnieksslēpis savus ienākumus u.c.), pēc maksātnespējas procesa izbeigšanas fiziskopersonu atbrīvo no maksātnespējas procesa ietvaros nesegtajām saistībām.

Lainodrošinātu maksātnespējas procesa likumīgu un efektīvu norisi, tā uzraudzībusavas kompetences ietvaros veic Maksātnespējas kontroles dienests un tiesa.

Tiesākreditoram ir jāvēršas, lai pārsūdzētu administratora lēmumu par sava vai citakreditora prasījuma atzīšanu vai neatzīšanu, kā arī, lai pārsūdzētu kreditorusapulces lēmumu.

Maksātnespējaskontroles dienestā kreditoram un citai maksātnespējas procesā iesaistītajaipersonai ir jāvēršas, lai iesniegtu sūdzību par administratora rīcību konkrētāprocesā.

Uzraudzībasfunkcijas īstenošanai Maksātnespējas kontroles dienestam ir tiesības pieprasītun saņemt no maksātnespējas procesā iesaistītajām institūcijām un personāmnepieciešamās ziņas un dokumentus par procesa norisi, saņemt maksātnespējasprocesa administratora paskaidrojumus par rīcību procesā, veikt pārbaudesadministratora prakses vietā, uzlikt administratoram tiesisku pienākumu, kā arīiesniegt tiesai pieteikumu par administratora atcelšanu no attiecīgā maksātnespējasprocesa.

VienlaikusMaksātnespējas kontroles dienests pieņem lēmumus par depozīta izmaksu.