Jaunumi MKD Informatīvais pasākums

3.aprīlī ar aktīvu dalībnieku iesaisti un diskusijām ir aizritējusi Maksātnespējas kontroles dienesta rīkotā konference maksātnespējas jomas profesionāļiem. Konferenci atklāja tieslietu ministre Inese Lībiņa – Egnere, savā uzrunā uzsverot maksātnespējas administratoru kā valsts amatpersonu nozīmīgo lomu sabiedrības uzticības veicināšanā un tiesiskuma nodrošināšanā, vadot fizisko un juridisko personu maksātnespējas procesus. 

Maksātnespējas kontroles dienesta direktore INESE ŠTEINA uzsvēra dialoga nozīmīgumu starp maksātnespējas jomā iesaistītajām pusēm – valsts pārvaldes iestādēm, praktiķiem un nevalstiskām organizācijām: “Maksātnespējas kontroles dienests  katru gadu izvirza arvien jaunus mērķus, uz kuriem tiekties, rodot risinājumus, kā arvien kļūt efektīvākiem, atklātākiem un pieejamākiem sabiedrībai, nodrošinot uzticamību un maksātnespējas procesa pieejamību. Daloties starptautiskā vidē ar Latvijas pieredzi maksātnespējas jomā, es arvien biežāk saskaros ar faktu,  ka  uz Latvijas maksātnespējas sistēmu, uzraudzības praksi un pieredzi digitalizācijā skatās kā  uz paraugu”. 

Pieaugusi interese par maksātnespējas jomu 

Maksātnespējas kontroles dienestam 2024.gads ir aizritējis pastiprinātā maksātnespējas procesā iesaistīto pušu vajadzību apzināšanā un atbalsta sniegšanā, tai skaitā sniedzot skaidrojumus gan finansiālās grūtībās nonākušām personām, gan arī profesionāļiem. Iedzīvotāji arvien  vairāk interesējās par maksātnespējas jomu – 2024.gadā sniedzām vairāk nekā 1200 rakstiskas un mutiskas konsultācijas. Ņemot vērā rezonansi sabiedrībā par negodprātīgiem juridisko pakalpojumu sniedzējiem fiziskās personas maksātnespējas procesā, sagatavojām videoskaidrojumus par fiziskās personas maksātnespējas procesu. Izstrādes procesā iesaistījām citas valsts iestādes un nevalstiskās organizācijas, kas detalizēti skaidroja šī procesa kritērijus un parādnieka  iespējas.  

Aizvadītajā gadā pirmo reizi maksātnespējas jomai tika veltīts žurnāla "Jurista vārds" numurs, kura rakstu autori bija Maksātnespējas kontroles dienesta nodarbinātie, sniedzot  padziļinātus skaidrojumus par aktuālām tēmām maksātnespējas jomā. Tāpat praktiķi atzinīgi novērtēja iespēju iepazīties ar Maksātnespējas kontroles dienesta  anonimizētiem lēmumiem. Maksātnespējas kontroles dienests savā tīmekļvietnē publisko lēmumus, kas pieņemti, sākot ar 2024.gada 1.maiju.  

Pagājušajā gadā norisinājās intensīvs darbs, lai pilnveidotu nozares profesionāļu prasmes. No 2023. gada Maksātnespējas kontroles dienests kā sadarbības partneris piedalījās projekta InoslEUPro īstenošanā, kura mērķis bija uzlabot maksātnespējas administratoru prasmes Eiropas Savienības tiesību aktu praktiskā piemērošanā. Kopumā apmācībās iesaistījās 1 076 dalībnieki no Eiropas Savienības dalībvalstīm, tai skaitā Latvijas. Galvenās projekta aktivitātes noslēdzās 2024. gadā. 

2024.gads Latvijai un arī Maksātnespējas kontroles dienestam ir  pagājis MONEYVAL 6. kārtas novērtējuma zīmē, sniedzot pārliecību par maksātnespējas jomas atbilstību FATF rekomendācijām. 

Savukārt četri Maksātnespējas kontroles dienesta nodarbinātie ieguvuši starptautiski atzīto ACAMS sertifikātu (CAMS) noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas  novēršanas jomā, lai spētu augstākajā kvalitātē īstenot Novēršanas likuma uzraudzību, kā arī sniegt atbalstu apmācību un izglītojošu materiālu izstrādē administratoriem.   

Vairāku gadu darbs starptautiskajā arēnā ir vainagojies ar Maksātnespējas kontroles dienesta uzņemšanu Starptautiskajā Maksātnespējas regulatoru asociācijā (International Association of Insolvency Regulators — IAIR), kuras sastāvā ir 34 dalībvalstu maksātnespējas uzraugošās iestādēs, kā arī Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda pārstāvji. 

Konferences laikā aktīvas  diskusijas izvērtās par Elektroniskās maksātnespējas uzskaites sistēmas (EMUS) attīstību, izvērtējot paveiktā efektivitāti, iespējām mazināt administratīvo slogu u.c. jautājumus, par kuriem iesaistītās puses turpinās diskusiju darba grupā, kura izveidota, lai sekmētu EMUS efektīvu un ilgtspējīgu darbību, pievēršot galveno uzmanību sistēmas lietotāju pieredzei un vajadzībām.  

Maksātnespējas joma: skaitļi un fakti 

2024.gada dati liecina, ka par 17% pieaudzis pasludināto juridisko personu maksātnespējas procesu skaits un par 12% pieaudzis pasludināto tiesiskās aizsardzības procesu skaits.  

Lai  kompensētu maksātnespējīgo darba devēju neizmaksāto atlīdzību, no Darbinieku prasījumu garantiju fonda Maksātnespējas kontroles dienests 2024.gadā izmaksāja naudas līdzekļus vairāk nekā 2 milj. eiro apmērā, kas ir par 700 tūkstošiem vairāk nekā 2023.gadā. Kopumā apmierināti 940 darbinieku prasījumi. 

Pērn samazinājās procesu skaits, kuros ir sagatavots ziņojums par mantas neesamību, sasniedzot 49% īpatsvaru, kas ir zemākais pēdējo četru gadu laikā. 2024.gadā samazinājušās procesa izmaksas, sasniedzot zemāko līmeni pēdējo četru gadu laikā, sasniedzot 0,37 eiro no viena maksātnespējas procesā atgūtā centa un palielinājās nodrošināto kreditoru prasījumu atgūšanas rādītājs, sasniedzot 0,67 eiro. 

BAIBA LIELKALNE, Tieslietu ministrijas Komerctiesību departamenta direktore stāstīja par Maksātnespējas likuma un likuma "Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā"  plānotajiem grozījumiem, kuri šobrīd ir nodoti sabiedriskajai apspriešanai.  Tāpat Baiba Lielkalne sniedza ieskatu Eiropas Komisijas likumdošanas iniciatīvas -  priekšlikuma Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko saskaņo konkrētus maksātnespējas tiesību aspektus - virzībā un šajā direktīvas priekšlikumā ietvertajos jautājumos. 

Dr. SIGNE VIIMSALU, Igaunijas maksātnespējas uzraudzības iestādes vadītāja un Igaunijas maksātnespējas Ombude sniedza ieskatu maksātnespējas procesu uzraudzībā Igaunijā, informējot konferences viesus par maksātnespējas procesa administratora statusu un uzraudzības iestāžu darbības vispārīgiem jautājumiem. 

KASPARS NOVICĀNS, Biedrības „Latvijas Maksātnespējas procesa administratoru asociācija" valdes priekšsēdētājs informēja par administratoru asociācijas un Maksātnespējas kontroles dienesta sadarbības jautājumiem, tostarp EMUS un maksātnespējas procesu uzraudzību, vēršot uzmanību uz to, kas administratoru asociācijas ieskatā būtu uzlabojami, lai veicinātu maksātnespējas procesa efektivitāti. 

INTARS KRŪMIŅŠ, Finanšu izlūkošanas dienesta Stratēģiskās un taktiskās analīzes nodaļas vadītājs informēja par MONEYVAL 6. kārtas Latvijas NILLTPF novēršanas sistēmas novērtējuma statusu, veiktajām un plānotajām izmaiņām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas  novēršanas regulējumā, aktuālajām tendencēm novēršanas jomā,  kā arī atvieglotu ziņojumu iesniegšanas sistēmu ne-finanšu sektoram par aizdomīgu darbību vai darbībām (SARN), kas ir būtisks uzlabojums maksātnespējas procesa administratoriem kā nefinanšu sektora pārstāvjiem, kas ļauj ātrāk un efektīvāk izpildīt Novēršanas likumā noteiktos pienākumus. 

PAULIS IĻJENKOVS, Finanšu izlūkošanas dienesta priekšnieka vietnieks informēja par aktuālajām tendencēm un statistiku sankciju apiešanas jomā, aktīvu iesaldēšanu, par sankcijām pakļautu valsts amatpersonu kontroles vērtēšanu. Tāpat tika aplūkoti jautājumi par sagaidāmo rīcību no maksātnespējas procesa administratora, ja maksātnespējas procesā iesaistītā persona ir pakļauta sankcijām.  

EDUARDS LIPSKIS, Maksātnespējas kontroles dienesta Otrā uzraudzības departamenta direktora vietnieks informēja par aktualitātēm uzraudzībā saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumu. Tika analizēti jautājumi saistībā ar klienta izpēti gadījumu rakstura darījumos, ko slēdz maksātnespējas procesā pēc maksātnespējas procesa pasludināšanas. 

INGA GRAUZIŅA, Maksātnespējas kontroles dienesta Pirmā uzraudzības departamenta direktora vietniece iepazīstināja ar tiesu atziņām apstiprinātiem prakses piemēriem, lai ilustrētu dažas no tēmām, ar kurām Maksātnespējas kontroles dienests saskaras, veicot uzraudzību atbilstoši Maksātnespējas likuma prasībām. Tāpat tika akcentēti vairāki problēmjautājumi, kas, lai gan šķiet jau ir atrisināti, taču joprojām tiek konstatēti uzraudzības procesā. 

ARTŪRS VORONKO, Maksātnespējas kontroles dienesta Maksātnespējas procesa nodrošinājuma departamenta direktora vietnieks informēja par Maksātnespējas kontroles dienesta kreditora tiesību īstenošanas aktualitātēm. Atbilstoši administratoru interesei stāstījumā bija uzsvars tieši uz praktisko pusi - kreditoru sapulces sasaukšana, lai izvērtētu izdevumu pamatotību, kā arī izmaksu saraksta un kreditoru prasījumu segšanas plāna sastāvdaļas un tā saskaņošana. Pēc prezentācijas ar administratoriem sākās aktīva diskusija, lai izrunātu minētos jautājumus un ieskicētu iespējamos normatīvo aktu grozījumus.