Informācija presei Jaunumi

2024. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, par 17% pieaudzis juridisko personu maksātnespējas procesu skaits un par 12% pieaudzis tiesiskās aizsardzības procesa skaits, un nebūtiski, t.i. par 1% ir krities fizisko personu maksātnespējas procesu skaits. Līdz ar to Latvijā uz 2025. gada sākumu kopumā ir 2092 aktīvie maksātnespējas procesi un 109 tiesiskās aizsardzības procesi.

Pieaudzis juridiskās personas maksātnespējas procesu skaits

2024. gadā, salīdzinot ar 2023. gada datiem, par 17% pieaudzis pasludināto juridisko personu maksātnespējas procesu skaits. Pērn ierosinātas 368 juridiskās personas maksātnespējas procesa lietas, bet pasludināti 283 juridiskās personas maksātnespējas procesi, kas nozīmē, ka 23% gadījumu tiesa nav pasludinājusi maksātnespējas procesu. Dati liecina, ka biežākais iemesls, kāpēc tiesa to nepasludina, ir tas, ka pēc maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas tiesā puses vienojās par parāda nomaksu, līdz ar to kreditors atsauc maksātnespējas procesa pieteikumu.

Pieaudzis tiesiskās aizsardzības procesu skaits

Salīdzinot ar 2023. gadu, pērn par 12% ir pieaudzis pasludināto tiesiskās aizsardzības procesu (turpmāk – TAP) skaits. 2024. gadā pasludināti 28 TAP, savukārt 2023. gadā – 25. Ievērojams kāpums – par 52% – ir ierosināto TAP skaitā. Pērn tika ierosinātas 137 lietas, tikmēr 2023. gadā tās bija 90 lietas. Tas nozīmē, ka uzņēmēji savas uzņēmējdarbības glābšanai no finansiālām grūtībām aizvien vairāk izvēlas likumā nostiprinātu procedūru – TAP. Tomēr krities ir to gadījumu skaits, kad tiesa pēc lietas ierosināšanas ir pasludinājusi TAP īstenošanu, un vairumā gadījumu iemesls ir kreditoru atteikums saskaņot TAP pasākumu plānu.

Nedaudz samazinājies fiziskās personas maksātnespējas procesu skaits

2024. gadā nedaudz, vien par 1% ir samazinājies fiziskās personas maksātnespējas procesu skaits, t.i. pasludināti 727 maksātnespējas procesi, iepretim 2023. gadā tie bija 737. Fiziskās personas maksātnespējas procesu skaita neliela samazināšanās vērojama no 2021. gada. Tas visdrīzāk ir saistāms ar valstī noteiktās minimālās mēnešalgas palielināšanos, secīgi palielinoties fiziskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksai, jo, lai uzsāktu fiziskās personas maksātnespējas procesu, ir jāiemaksā depozīts divu minimālo mēnešalgu apmērā.